Skupnost občin Slovenije je na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti posredovala dopis vezan na izdana navodila Centrom za socialno delo, in sicer glede upravičenosti do obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Navodila določajo, da so do obveznega zdravstvenega zavarovanja po novem (ob izpolnjevanju vseh zakonsko določenih pogojev) upravičeni obe odrasli osebi v družini in ne kot do sedaj, samo vlagatelj. Določajo, da se mora zakonec/partner brez zavarovanja zavarovati kot družinski član in naj bi bil po novem zavarovan na podlagi 99 – torej je do zavarovanja upravičen po ZUPJS. Na podlagi tega se je spremenil izrek odločbe, v kolikor sta upravičeni obe osebi do obveznega zavarovanja, sta obe navedeni. V skladu z navedenim so CSD-ji že pričeli prijavljati z M1 oba zakonca oziroma partnerja.
Na povpraševanje CSD po pravni podlagi je ministrstvo pojasnilo, da v tem primeru, ne gre za spremembo pravne podlage, temveč samo za drugačno interpretacijo zakonodaje.
Glede na navedeno je Skupnost občin Slovenije v dopisu opozorila, da takšna drugačna interpretacija predstavlja grožnjo za občinske proračune, saj se bo strošek za obvezno zdravstveno zavarovanje za občine povečal in izkazala nestrinjanje k takšni drugačni interpretaciji zakonodaje. MDDSZ smo pozvali, da ponovno preuči v smislu sprememb navodil za CSD, s čimer se ne bo dodatno obremenjevalo občinskih proračunov.
MDDSZ nam je v odgovor posredovalo pojasnilo, da je bilo s strani ZZZS opozorjeno, da napačno izvaja 30. člen ZUPJS. Celotni odgovor z obrazložitvijo
MDDSZ pojasnjuje, da sta bila dne 3.12.2013 v Uradnem listu RS objavljena Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialnovarstvenih prejemkih in Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Med določbami, ki bodo začele veljati 1.1.2014 so tudi določbe, ki se nanašajo na pravico do pogrebnine in pravico do posmrtnine. Ti pravici sta do sedaj bili urejeni v predpisih, ki urejajo zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje in sta se uveljavljali pri pogrebnem podjetju ali na enotah ZZZS. Z uvedbo nove zakonodaje se to področje na novo ureja na področju socialno varstvenih prejemkov v okviru pravice do izredne denarne socialne pomoči.
Vse potrebne obrazložitve lahko najdete tukaj.
Skupnost občin Slovenije je bila s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti opozorjena na problematiko izvršb na denarna sredstva na TRR iz naslova subvencije najemnine. Besedilo dopisa najdete tukaj.
Vljudno naprošamo, da pri izplačevanju subvencij najemnine upoštevate navedeno v dopisu.
Skupnost občin Slovenije je prejela dopis Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti kot odgovor na zastavljeno vprašanje vezano na subvencioniranje najemnin. Celotni odgovor lahko najdete s klikom tukaj.
Tukaj lahko najdete pojasnilo MDDSZ glede denarnih pomoči, ki jih osebe v socialni stiski prejmejo od humanitarnih organizacij. Zaradi nekaterih nejasnosti, ki so se v zvezi z vštevanjem takšne pomoči pri odmeri pravic iz javnih sredstev na podlagi Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in Zakona o socialno varstvenih prejemkov so se namreč pojavile nekatere nejasnosti, ki jih razrešuje pojasnilo.
S strani MDDSZ smo prejeli pojasnilo glede Stroškov sklepanja zakonske zveze izven uradnih prostorov, do katerega lahko dostopate s klikom tukaj.
Navodilo MDDSZ glede zdravstvenega zavarovanja v prehodnem obdobju lahko najdete tukaj.
Tukaj lahko dostopate do okrožnice za vse vrtce glede izstavitve računa za vrtec, bistvenih sprememb za plačilo vrtca po 1.1.2012, izstavljanje računov do izdaje novih odločb ter izstavljanje računov z izdajo novih odločb CSD.
S strani MDDSZ smo prejeli navodilo za izvajanje interventnega zakona, ki navaja, da morate občine na podlagi interventnega zakona avtomatično podaljšati vse tiste pravice, ki se financirajo iz občinskih proračunov in o katerih ste do začetka uporabe Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev same odločale - to je pravica do znižanega plačila vrtca, subvencija najemnine in pravica do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje.
Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev se je nahajal v Državnozborski proceduri. Omenjeni predlog zakona je predlagal odložitev izvajanja zakona za 6 mesecev, vendar DZ RS predlog zakona ni obravnaval. Tako velja datum uveljavitve 1. 1. 2012.
Na sestankih z Ministrstvom za delo, družino in socialno delo smo izpostavili prenekatere probleme, ki so v zvezi z zakonom nejasni in se dogovorili za posredovanje podrobnejših informacij za občin. Tako si lahko na tem mestu ogledate terminski plan in dodatne usmeritve za prevzem kadra z občin na centre za socialno delo za potrebe izvajanja Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, pa tudi vzorec sporazuma med občino in CSD.
Na tem mestu lahko najdete pojasnila in usmeritve glede prenosa kadra iz občin na centre za socialno delo, ki smo jih prejeli s strani MDDSZ.
Ministrstvo za delo,družino in socialne zadeve je dne 18. 3. 2010 prejelo naš dopis,v zvezi s pogoji za kritje obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki se nanašajo na minimalno plačo.
Pojasnilo ministrstva lahko najdete tukaj.
S strani Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve smo prejeli odgovor na vprašanje v zvezi plačevanja prispevkov za socialna zavarovanja za družinske pomočnike v povezavi z višino delnega plačila za izgubljeni dohodek za družinske pomočnike.
Tukaj vam podajamo obrazložitev ministrstva.
V preteklih mesecih se je velikokrat pojavljajo vprašanje glede definiranja dalj časa trajajoče življenjske skupnosti.
Posredujemo vam pojasnilo pristojnega ministrstva.
V priponki se nahaja odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve do posredovanih stališč občin članic Skupnosti občin Slovenije k Predlogu Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev.
odziv MDDSZ